Návod na pěstování řasokoule

Řasokoule (latinsky Cladophora aegagropila) vznikají v horských jezerech, kde se kousek řasy přichytí na zrnko písku a postupem času se zvětšuje a zvětšuje. Avšak její tempo růstu je velmi pomalé, vyroste zhruba 1 cm v průměru za rok. Velmi staré řasokoule tak mohou dosahovat skutečně obdivuhodných rozměrů. Tyto rostliny byly prvně objeveny v Rakousku v jezeře Zeller see. Avšak jejich rozšíření je takřka po celém světě v chladných horských jezerech. Najdeme je od Japonska, přes Island, Skotsko, Estonsko až po již zmíněné Rakousko.

V dnešní době se těší skutečně velké oblibě všude ve světe. Lidé si je pořizují jako odolného “domácího mazlíčka”, nebo jen jako krásnou přírodní dekoraci do svého domova. Marimo jsou skutečně velmi nenáročné rostlinky, nepotřebují žádnou specielní péči a dokonce vydrží i 10 dní bez vody. Stačí jim běžné denní světlo, které pronikne do Vašeho bytu a malá nebo klidně i velká dóza s vodou, kterou je dobré jednou za 14 dní částečně nebo celou vyměnit. Aby si řasokoule udržela svůj kulatý tvar, můžete se s nimi občas pomazlit ve dlaních. Mohou se dát řasokoule i do akvária k rybičkám nebo krevetkám? No ovšem že mohou a mohou i do zahradního jezírka, kde se budou cítit podobně, jako ve své domovině.

Jak mám postupovat po přinesení pytlíku s řasokoulemi domů?

Je to naprosto jednoduché. Vyndáte řasokoule z pytlíku a dáte je do dózy se studenou vodou. Je také dobré je lehce promasírovat, čímž se jim vrátí zpět kulatý tvar, o který mohly při transportu maličko přijít.

Kam mohu řasokoule ubytovat?

Do čehokoli, co je průhledné a lze tam nalít vodu. Fantazii se meze nekladou. Vesele můžete použít skleněné dózy nebo třeba i zavařovačky na okurky.

Jakou teplotu má mít voda, v níž řasokoule žijí?

Pokojovou nebo nižší. Bez problému zvládají i teploty blížící se k nule.

Vyžaduje řasokoule ještě nějakou další péči?

Je vhodné řasokoule občas pomazlit a promasírovat a to nejlépe ve vodě, nebo pod kohoutkem. Nejenže tím předáte řasokouli svoji lásku, ale také se z ní vyplaví nečistoty a řasokoule bude mít spokojenější život.


Návod na pěstování ve velikosti A5 ve formátu PDF. - dostupné také na prodejních místech

Řasokoule